مسائل مربوط به ازدواج، خانواده و مطالعه

خواستگاری دختر از پسر

در مورد این موضوع مطالب زیادی گفته و نوشته شده است اما به طور خلاصه می توان چنین پاسخ داد که به دلایل فرهنگی و گاهی دلایل روان شناختی زن از ابهت و وقار خاصی برخوردار است و معمولا مورد عشق و نیاز مرد قرار می گیرد و معمولا کمتر پیش می آید پسری دختری را بخواهد و از راهی این عشق و علاقه را ابراز نکند اما اگر دختری به پسری علاقه مند شد و این پیوند هم از همه جهات منطقی بود از طرفی این احساس دو طرفه بود به نظر می رسد از واسطه های امین برای شروع مراحل اولیه ازدواج اقدام شود بهتر است.

دعای دختران مجرد

اللهم انزلنا جوانک الرشید، الغنى و الصاحب المدرک و بالخصوص المسکن الگنده! راکب زانتیا.لا خواهر و لا مادر.متخصص الطبخ الغذاء لذیذ و النظافت المنزل و ماهر بالتعویضة الکهنة الطفل الصغیر.الخاصه: الزن ذلیلا.آمین یا رب العالمین .......!بده منتظریم .................!

علت خواستگاری حضرت خدیجه و حضرت شعیب برای دخترانش

در مواردی مانند1- خواستگاری حضرت خدیجه از پیامبر - ص -2- خواستگاری حضرت شعیب از موسی - ع - برای دخترانش. یک نکته را باید مد نظر بگیریم1. حضرت محمد و موسی- علیهماالسلام- مانند ما انسان های معمولی نبودند که کم ظرفیت باشند و بخواهند این خواستگاری را مایه امتیاز خود بدانند و بعد از ازدواج به دختر یا خانواده او سرکوفت بزنند. 2.از سویی دینداری ، قداست و پاکی دختر و خانواده اش در حد اوج و ضرب المثل بوده است که زمینه شبهه و بدبینی را می‌بسته است. بنابراین این موارد را نباید با خودمان مقایسه کنیم.

دعای پسرهای مجرد

الهم نزلنا حوریاً تک دانه و توپ (خدایا منو به خاطر این درخواست سنگینم ببخش(...!کم توقعا...! السّن الصغیرا...! لا کوزه ترشی...! الوضع المالی.... عالی و جهیزیتها کاملةُ...! و والدینها رو به موتا، ترجیحاً لا خواهر و مادر و پدر و کلهم فک و فامیلا...! الچشم البسته (لا آفتاب مهتاب دیده...!) کدبانوا فی الامور المنزل (همه جور چیزا...!) 100% مطیع الامر، لا چون و چرا و تسلیماً لخشمنا...! قویاً فی تحمل بوی جوراب و الغیر چیزها...!

  • توصیه برای خواستگاری

توصیه می‌شود هنگام خواستگاری درباره مقام مادری، همسرداری گفتگو کنید و نگرش همدیگر در این باره را بررسی کنید.

ارتباط با دوستان بعد از ازدواج

چه زن و چه مرد باید دوستانی داشته باشند که سه خصوصیت داشته باشند: الف: با دیدارشان به یاد خدا بیفتیمب: کلامشان به دانش ما بیفزاید. ج: عملشان ما را ترغیب به کار برای آخرت کنند. اگر چنین دوستانی باشند و جو سالم باشد و از نظر شرعی برای زن و مرد آسیبی نداشته باشد مشکلی ندارد.

شعر زن ذلیلی

الهی!به مردان در خانه ات--- به آن زن ذلیلان ویرانه ات! به آنان که با امر روحی فداک--- نشینند و سبزی نمایند پاک به آنان که از بیخ وبن زی ذیند--- شب و روز با امر زن میزیند.به آنان که مرعوب مادر زنند--- ز اخلاق نیکویش دم میزنند.به آن شیر مردان با پیشبند ---که در ظرف شستن به تاب و تبند.به آنان که در بچه داری تکند--- یلان عوض کردن پوشکند.به آنان که بی امر و اذن عیال نیاید--- در از جیبشان یک ریال.به آنان که با ذوق وشوق تمام--- به مادر زن خود بگویند: مام.به آنان که درگیر سوزن نخند--- گرفتار پخت و پز در مطبخند.به آن قرمه سبزی پزان قَدَر--- به آن مادران به ظاهر پدر.الهی!به آه دل زن ذلیل--- به آن اشک چشمان ممد سبیل.به تنهای مردان که از لنگه کفش--- چو جیغ عیالان شد بنفش.که ما را بر این عهد کن استوار--- از این زن ذلیلی مکن برکنار.به زی ذی جماعت نما لطف خاص ---نفرما از این زندگی ماراخلاص.

  • ارتباط مادر و دختر چگونه باید باشد؟1

رابطه مادر و دختر یکی از موضوعات مهمی است که می تواند در افزایش عزت نفس، حرمت خود و درنهایت خودارزشمندی دختران تأثیر بسزایی داشته باشد مادر به دلیل هم جنس بودن با دختر خود نیازها و احساسات هم جنس خود را بهتر می شناسد .از طرفی رفتارهای مادر در ارتباط با دخترش به نحوی نقش مادر بودن را در دختران و نحوه تعامل با فرزند خود را در آینده القا می کند بسیار از مادران به دلیل ارتباط نا مناسب و غیر منطقی که مادرانشان با آنها داشتند در ارتباط با فرزند خود به خصوص فرزندان دختر مشکل دارند و در ارتباط با دختر خود دقیقا رفتاری که مادر با خودشان داشته را تداعی می کند اگر این تصویر یک تصویر خوب و مثبت باشد مادر خوبی برای فرزند خودشان خواهد بود و در غیر اینصورت ممکن است باعث ایجاد یک آسیب جدی در نسل های بعدی خواهند شد.

مردی از خدا می پرسه که، خدایا چرا زنها را زیبا آفریدی ؟خدا می‌فرماین: برای اینکه توی مرد، زن را دوست داشته باشی . مرد می پرسه پس چرا زنها را این قدر احمق آفریدی ؟ خدا جواب میده: چون زن بتونه توی مرد را دوست داشته باشه!

ارتباط مادر و دختر چگونه باید باشد؟2

بنابراین با توجه به آموزه های دینی مادران باید : 1- نیازهای هر یک از دوره های سنی دختر خود را بشناسد و سعی در برآورده کردن آن داشته باشد 2- سعی کند در تصمیمات مهم زندگی با دختر خود مشورت کند و انتظارات و نیازهای دخترش را با صبر و حوصله بشنود و در مرحله اول در صورت غیر عادی بودن انتظارات واکنش منفی نشان ندهد . 3- واسطه خوبی بین دختر و پدر باشد و پدر را تشویق به ارتباط مؤثر وصمیمی به دختر کند.4 - به هیچ وجه نسبت به رفتار های نامناسب از تحقیر و تحدید و پرخاشگرانه استفاده نکند5- از الفاظ امری و دستوری استفاده نکند و سعی کند در فضای مناسب ، بالحن مناسب و شروع با یادآوری نقاط مثبت و خوبی ها دختر بوده و سعی کند فرصتی به دخترش برای فکر کردن و قضاوت در باره اعمال و رفتارش بدهد . 6- از او انتظار در حد سن و شناختش داشته باشد.

قبل و بعد

بعد از ازدواج :سحر خیز شدن بیدار شدن زودتر از خورشید.قبل از ازدواج :خوابیدن تا لنگ ظهر .بعد از ازدواج :معتبر شدن، رفتن به حیاط با اجازه.قبل از ازدواج :رفتن به سفر بی اجازه .بعد از ازدواج :تقویت معده، خوردن غذا های سوخته با منت.قبل از ازدواج :خوردن بهترین غذاها بی منت .بعد از ازدواج :ورزیده شدن، کار کردن در شرایط سخت.قبل از ازدواج :استراحت مطلق بی جر بحث .بعد از ازدواج :صله رحم سر زدن به فامیل خانوم.قبل از ازدواج : دید وبازدید از اماکن تفریحی .بعد از ازدواج :همدردی با مردها آموزش بچه داری و شستن ظرف .قبل از ازدواج : آموزش کامپیوتر و شنا و شطرنج و...بعد از ازدواج :مستقل شدن دادن کل حقوق به خانوم.قبل از ازدواج : گرفتن پول تو جیبی از پاپا .حالا شما بگید کی حاضره از این همه مزایا بگذره ؟ .

  • تفریحات و سفرهای مجردی همسران

گاهی لازم است زن و شوهر برای مدتی کوتاه از هم دور باشند تا زمینه بررسی خاطرات، لغزش‌ها، و نقاط قوت پیش آید. گاهی نزدیکی زیاد سبب می‌شود ما نعمت‌ها را فراموش کنیم؛ عیبی ندارد که زن هر چند ماه یک بار چند روز منزل پدری خود بماند یا با والدینش سفر برود( بله این سفرها وقتی مفید است که سبب تحکیم روابط زناشویی شود و گرنه برای زندگی سم است).

از اوس رضا موتوری شباهت زن با موتور گازی :

1- یکدنده،2- پرسروصدا،3- کم ظرفیت،4 پرخرج

پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش:

همه آنچه بیان شد، به نحوی می‎توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار نوجوان مؤثر است. پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‎کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‎های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی،‌خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‎ها نیز از همین جا ناشی شده است. اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشکلات آنان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‎شود. اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‎بیند و بر اساس عملکرد افراد به آنها پاداش می‎دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‎باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است. یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیز سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید. اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت انجام دهید، خداوند شما را یاری می‎کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی قرار نگیرید. خداوند در قرآن می‎فرماید: «ان الصلوة تنهی عن الفحشاء و المنکر»به درستی که نماز انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‎دارد. نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترل شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‎شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‎ها نیز محسوب می‎گردد.

  • چه انتظار از من داری ؟

روزی یکی از دوستش پرسید : آیا تا به حال به فکر ازدواج افتادی ؟او در جوابش گفت : بله ، زمانی که جوان بودم به فکر ازدواج افتادم وی دوباره پرسید : خب ، چی شد ؟ او جواب داد : به کشوری سفر کردم ، در آن جا با دختری آشنا شدم که بسیار زیبا بود ولی من او را نخواستم ، چون از مغز خالی بود... به شهر دیگری رفتم : دختری دیدم بسیار تیزهوش و دانا ، ولی من او را هم نخواستم ، چون زیبا نبود ولی آخر به جایی رفتم و با دختری آشنا شدم که هم بسیار زیبا و همین‌که ، خیلی دانا و خردمند و تیزهوش بود . ولی با او هم ازدواج نکردم .دوستش کنجکاوانه پرسید : چرا ؟ او گفت : برای این که او خودش هم به دنبال چیزی می‌گشت ، که من می‌گشتم.

قطار خانواده

قطار خانواده بر ریل اخلاق خانوادگی همسران مانند تغافل، همکاری، مشارکت، همدلی، و...می چرخد و به رخ کشیدن حقوق مخل یک خانواده موفق و بانشاط است. کما این که این را در زندگی ائمه می بینیم.

لطیفه:

زناشویی ناموفق = سه هفته آشنایی + سه ماه عاشقی + سه سال جنگ + سی سال تحمل .

خوشبختی از دیدگاه بانو امین

بانو امین در ارتباط با این که خوشبخت واقعی و بدبخت واقعی کیست نوشته است: خوشبختی هر کس بسته به این است که اولاً به عالم طبیعت به چه نظر نگاه می کند یعنی روح او تا چه درجه تکامل کرده زیرا خوشبختی بیشتر مربوط به روح است و ریشه آن را در عقل و ادراک خود شخص بایست پیدا کرد البته عقل بشر بدون چراغ ایمان راه سعادت و خوشبختی خود را نمی شناسد، عقل اگر به همراهی ایمان به سوی سعادت حرکت نمود البته کامیاب خواهد شد و موفقیت نصیب او می گرد.

  • با توجه به ازدواج‌های آبکی و بدون شناخت یک قاضی درباره ازدواج چنین نظریه‌ای دارد:

ازدواج سه دوره دارد: در دوره اول مرد حرف می‌زند و زن گوش می‌کند.در دوره دوم زن حرف می‌زند و مرد گوش می‌کند. در دوره سوم هر دو باهم حرف می‌زنند و قاضی گوش می‌کند!

راهکارهایی برای مبارزه با ترس و نگرانی:

1.ورزش و تحرکات بدنی و تمرینات آرامش عضلانی مانند تمرین تنفس عمیق با تمرکز توجه به ریتم تنفس (8ثانیه دم 8ثانیه بازدم). 2- اصلاح نگرش و شناخت و شناسی افکار منفی و نگران کننده .3- خود گویی مثبت هنگام مواجه شدن با این موقعیت ها .4- ریشه یابی از طریق برگشت به گذشته خودتان .5- عدم نگه داری افکار منفی در ذهن و نوشتن این افکار و ترس ها و استرس ها رو کاغذ.6- تهیه لیستی از نقاط مثبت و خوبی ها .7- تهیه لیستی از موقعیت هایی که باعث ترس می شود و حساسیت زدایی منظم.8- پیداکردن عوامل ریشه ای که باعث اینگونه نگرانی ها می شوند. 9- افزایش توکل، امید و رابطه با خدا و خواندن ذکر لاحول ولا قوه الا باالله با توجه و ایمان به معنای آن.

تماس‌های اسب

یه روز مردی نشسته بود و روزنامه می خوند که یک دفعه زنش با ماهی تابه می کوبه تو سرش.مرده میگه: برای چی این کارو کردی؟زنش جواب میده: به خاطر این زدمت که تو جیب شلوارت یه کاغذ پیدا کردم که توش اسم سامانتا نوشته شده بود ... مرد گفت: وقتی هفته پیش برای تماشای مسابقه اسب دوانی رفته بودم اسبی که روش شرط بندی کردم اسمش سامانتا بود.زنش معذرت خواهی کرد و رفت به کارای خونه برسه.سه روز بعدش مرد بیچاره داشته تلویزیون تماشا می کرده که زنش این بار با یه قابلمه ی بزرگ دوباره می‌کوبه تو سرش! بیچاره مرد وقتی به خودش میاد می پرسه: این دفعه دیگه چرا منو زدی؟ زنش جواب میگه: آخه اسبت زنگ زده بود !

تقویت عقل(شناختی)

•وحی•دانش•تجربه•رایزنی و مشورت.

اگر کریستوفر کلمب ازدواج کرده بود؟

ممکن بود هیچ‌گاه قاره آمریکا را کشف نکند؟ چون زنش وقتی می‌خواست بره می‌گفت: - کجا داری میری؟ - با کی داری می ری؟ - واسه چی می ری؟ - چطوری می ری؟ - کشف؟ -برای کشف چی می ری؟ - چرا فقط تو می ری؟ . . - تا تو برگردی من چیکار کنم؟! - می تونم منم باهات بیام؟! -راستشو بگو توی کشتی زن هم دارین؟ - بده لیستتو ببینم! - حالا کِی برمی گردی؟ - واسم چی میاری؟ . . - تو عمداً این برنامه رو بدون من ریختی؟ این‌طور نیست؟

  • نقش والدین در تربیت کودک

واقعیت این است که سال‌های اولیه تربیت کودک براساس آموزه های روان شناسی و دین بسیار اهمیت دارد. بنابراین حمایت ها و ایثار مادر در این دوره بسیار مهم است گاهی سال ها خون دل خوردن در بزرگی کودک مان نمی تواند او را به هنجارهای رشد باز گرداند. مردان در تربیت دینی مرخص نیستند حمایت های تغذیه ای، عاطفی و رفتاری مادر به سلامت روان خانواده کمک می کند.

تغییر فضای روان شناختی

سرباز با عجله رفت تا از فرمانده مرخصی شهری بگیرد. فرمانده گفت: موی سرت بلند است به شرطی که اول موهاتو کوتاه کنی، موافقم. سرباز با عجله رفت دید آرایشگاه پادگان تعطیله، پکر شد ناراحت نشست و غصه می‌خورد یه دفعه فکری به سرش زد، پوتین‌هایش را حسابی برق انداخت و خدمت فرمانده رسید احترام نظامی جانانه گذاشت و گفت: قربان پوتین‌ها خوب براق شد فرمانده نگاه کرد و گفت: بله تو که می‌توانی مرتب باشی چرا باید تذکر بدهم بعد زیر برگه مرخصی را امضا کرد.

ایمان راه سعادت و خوشبختی در پنج بخش

1-شامل ارکان ایمان به خدا، اثبات صانع، معنای واجب الوجود، اوصاف جلال و جمال خدا (صفات ثبوتیه و سلبیه)، اقسام توحید 2- شامل صفات و خصوصیات پیغمبر، خاتمیت رسول الله (ص)، مقام عصمت رسول الله (ص)، معجزات انبیاء، قرآن معجزه رسول الله (ص) 3- شامل معاد جسمانی و روحانی، براهین عقلی در اثبات معاد، میزان و حساب در قیامت، بهشت و جهنم و مقامات آن 4- شامل معنای عدل و تعاریف عدل و دلایل اثبات عدل 5- شامل دلایل عقلی و قرآنی بر امامت، صفات و خصوصیات امامت، شروط امامت، مقام عصمت امام، غدیرخم و انتخاب الهی حضرت علی (ع) بر خلافت و امامت مسلمین بعد از رسول الله (ص).

محبت شغلی

زن با عصبانیت رو به شوهرش کرد گفت .تو اصلا به من توجه نداری کمی از همسایه مان که باغبان است یاد بگیر.هر وقت می خواهد زنش را صدا کند می گوید.گل سرخم بیا.گل نرگسم.بیا... مرد که دل خوش از زنش نداشت و شغلش هم آهنگری بود گفت باشد من هم نسبت به شغلم تو را صدا می زنم و از فردا صبح زنش را اینطور صدا زد ای مته قلبم بیا.ای سوهان روحم بیا ای پتک و چکش مغزم بیا..... .

شایسته است در برخورد با نادان....

تعلیم- نافرمانی- بردباری- روگردانی- عدم اطمینان- سلام گفتن به هنگام گفتگو- سکوت هنگام نزاع و درگیری .نکته روان شناختی تکنیک های یاد شده مطابق با مقتضای حال و مقال اجرا می شود.

نو

اگر دیدید مردی در ماشین رو برای خانمی باز کرد بدان یا ماشین نوست یا خانومه.

  • بد قولی ممنوع

فرزند والدین را تکیه گاه خود می دانند اگر بد قولی کنند ممکن است از دید خودشان آب از آب تکان نخورد ولی این امر امنیت روانی فرزند را به هم می‌زند.

تقویت عقل(عاطفی)

•یاد خدا•ترحم بر نادانان•کمک خواستن از خداوند.

دوگانه سوز

دو نفر تازه عقد کرده بودند ساعت ها با هم نشستند و دل و قلوه رد و بدل کردند همین که پسر رفت دل دختر گرفت طبع شاعریش گل کرد و در پیامکی نوشت: هم سوخت دلم ز دوریت هم جگرم،با دوری خود دوگانه سوزم کردی.

ویرانگری های مردان موفق

یکی از کارهای ویرانگر دیگر مردان این هست که اگر از نظر علمی، اقتصادی، سیاسی و معنوی به جایی رسیدند، فراموش می‌کنند که چرخ های موفقیت با موتور دلگرمی‌ها و حمایت‌های همسرشان حرکت می‌کرده است و همه موفقیت‌ها را به خود نسبت می‌دهند و همسر خود را بی‌عرضه، تنبل و نالایق برای زندگی با خود به حساب می‌آورند، بنابراین زن از این همه نامردی هم گریزان است و برای رسیدن به ارزش و شخصیت واقعی خود دنبال ( راه ها و گاه بیراهه ها) می‌گردد.

چرا بخشیدن دیگران سخت است؟

در یک نگاه ابتدایی نسبت به مفهوم بخشش ما می توانیم عواملی که در بخشیدن ، نبخشیدن و سخت بخشیدن نقش کلیدی دارند به عوامل زیر تقسیم کرد: 1- خانواده و محل تولد و وضعیت ارتباطی والدین به ویژه وضعیت آنها در مواجه شدن با این مفاهیم2- محیط تحصیلی ، دوستان و همکلاسی ها و تجارب گذشته که باعث یادگیری های اجتماعی می شود. 3- باورها و شناخت نسبت به این مفاهیم مثلا کسی سطح باورهای مذهبی بالایی دارد و مثلا به این حدیث باور دارد که گذشت اوج بزرگواری است گذشت را نشانه ترسو بودن ، تحقیر شدن ، و به قول معروف پررو شدن طرف مقابل تفسیر نمی کند 4- موقعیت هایی که دیگران با این فرد داشته اند مثلا در زندگی آیا زمانی که نیاز به بخشش دیگران داشته است آیا به این خواسته اش رسیده است یانه 5- نوع رفتار و ظلمی که به فرد شده است از نظر کیفیت و کمیت &به نظر میرسد با بررسی و توضیح این عوامل می توان پیش بینی کرد که یک فرد آیا زود می بخشد؟ نمی بخشد؟ و یا سخت می بخشد.

رابرت فراست

نیمی از جهان، افرادی هستند که چیزی برای گفتن دارند و نمی توانند بگویند؛ و نیم دیگر افرادی هستند که چیزی برای گفتن ندارند، ولی همیشه حرف میزنند.

حریم خصوصی خانواده و زوجین

هر فردی در یک سن خاصی از خانواده با ازدواج از خانواده خودش بیرون می آید و با همسرش یک زندگی حد و مرز دار تشکیل می که باید از همان ابتدا با هشیاری و درایت از استقلال و حد و مرز خودش با جرأت ورزی محترمانه دفاع کند البته باید از نظرات دیگران استفاده کند اما تصمیم نهایی در زندگی شخصی خودش را باشریکش بگیرد. حریم شخصی افراد بسته به شناخت و سبک تفکر و باور افراد متفاوت است بعضی دایره حریم خصوصیشان بسیار گسترده است و حتی موضوعاتی که نسبت به نرم جامعه محرمانه نیست را هم شامل می شود و بعضی دیگر ممکن است مسایل محرمانه خود را به یک فردی بیرون از مرز بگویند پس به این نتیجه می رسیم که انسان موجود عجیبی است و قااعده و مقرراتی ندارد اما به نظر بنده تعیین یک حد و مرز و یا یک حریم نرمال و عادی خصوصی که نه افراطی باشد و نه تفریطی برای هر خانواده ای لازم است البته گفتن مسایل محرمانه به متخصص به منظور حل مشکلات روانی و جسمانی یک امر لازم و ضروری است.

به آیت الله بهجت گفتند :

چه کار کنیم تا آدم بشویم ؟ فرمودند: نگویید چکار کنیم! بلکه بگویید چه کار نکنیم تا آدم بشویم … .

تعارض ها

مراقب تعارض ها و تناقض ها در گفتارتان باشید. والدینی که خود( هر کدام) در گفتارشان تناقض است یا تناقض و تضادهایی که در رفتار و احساس و گفتار والدین با همدیگر باشد سبب تشویش و اضطراب کودک می شود.

قفل

هر وقت در زندگی به در بزرگی رسیدید که بر آن یک قفل بزرگ بود نترسید و نا امید نشوید چون اگر قرار بود باز نشود جای آن یک دیوار میگذاشتند!!!

آرامش هنگام خواب

برای اینکه راحت به خواب بروید، همه افکار خود را در یک جعبه تخیلی حبس کنید. جعبه را در یک دریای تخیلی بیندازید و محو شدن آن را نگاه کنید.

فراموش کاری

چقدر انسان فراموشکار است؛و به درستی او را انسان نامیده اند. نامی از ریشه نسیان و فراموشی.آنقدر گرم زندگی و زرق و برق دنیا شده ایم که فقط گاهی به یاد خدا می افتیم و ای کاش برعکس بود،فقط گاهی به یاد دنیا می افتادیم.

نقش تغذیه خوب در یادگیری

تغذیه خوب، سبب برخورداری از سیستم ایمنی قوی، مصونیت در برابر بیماری‌ها، خواب راحت و اندیشه درخشان می شود.حتما در وعده‌های غذایی خود از لبنیات، سبزیجات و میوه‌جات و شرینی جات طبیعی مانند کشمش و مویزاستفاده کنید.میل کردن غذا در شرایطی آرامش بخش، سبب جذب مواد غذایی بیشتری از سوی بدن شما می شود.ورزش و تحرک، نیاز اساسی دوره نوجوانی است و خستگی ناشی از فعالیت‌های درسی را از دوش شما بر می دارد و خستگی پنهان شما را برطرف می سازد.

  • دکتر شریعتی

آنجا که تقدیر واقع نگردیده از تدبیر کاری ساخته نیست .

  • بالاتر بودن سن دختر از پسر در ازدواج

موضوع اختلاف سن یکی از موضوعاتی است که در بعضی از زوجین به دلیل باورها و ساخت های ذهنی غیر منطقی ممکن است درسر ساز باشد مثلا وضعیت احساسی ، هیجانی و شناختی و... یک مرد 30 ساله با یک دختر 20 ساله یا 19 ساله بسیار متفاوت است مانند این است که قرار باشد این دو در یک مسیری مسابقه بدهند و قانون مسابقه این باشد که هر دو همزمان باید به مقصد برسید و هیچ کس نباید جلوتر از فرد دیگر راه برود خوب این فرد 30 ساله باید طرف مقابلش را درک کند و از طرفی به دلیل وضعیت جسمانی و شخصیتی به صورت غیر ارادی از فرد 20 ساله جلو می زند و دوباره با عصبانیت و ناراحتی باید برگردد و با دونده 20 ساله خود را هماهنگ کند و با هیجان بالا به او بگوید که زود باش چرا عقب افتادی حال اگر این فرد 20 در مسیر چشمش به مناظر زیبا بخورد و سرعت کند شود فرد 30 ساله که از این مناظر زیاد دیده است عصبانی و ناراحت می شود و حرص می خورد پس موضوع سن بسیار مهم است اما در رابطه با (بیشتر بودن سن دختر از پسر) با توجه به تجارب بنده(کارشناس سایت) اگر تمام فاکتورها سنجیده شود و تست شخصیت هم از هردو گرفته شود و نسبت به مشکلات احتمالی که در این نوع ازدواج ها وجود دارد اطلاع رسانی و آگاهی بخشی توسط مشاوره صورت گیرد این ازدواج با ریسک کمتری روبرو خواهد بود.

مشکل گشایی

از عالمی پرسیدند با فکر و خیال نگران کننده چه می‌کنی ایشان گفتند بسیار ساده است. لام آخر خیال را بر می‌دارم به جاش یک راء می‌نویسم بعد هم با نمک گاز می‌ِزنم می‌خورمش خیلی خیلی خوش مزه است. گفتند با مشکلات زندگی چه می‌کنی گفت این هم ساده است. یک اره تند و تیز دارم میم مشکلات را می‌برم میشه شکلات بعد هم میخورمش.(نگرش مثبت به مشکلات). گنج بی رنج ندیده ست کسی گل بی خار نچیده دست کسی.------------------- در روان شناسی ثابت شده شوخی طبعی متعادل از قوی ترین مسکن ها برای کاهش اضطراب محسوب می‌شوند.

دلبستگی و وابستگی

همانطور که در متون دینی ما دیده می شود عشق به هر موضوعی باعث وابستگی شده و اگر این موضوع قابل تغییر و یا جابه جایی باشد یا از میحط ما یا در برابر ما خارج شود ما دچار افسردگی و احساس تنهایی می کنیم. اما در مقابل آن دلبستگی این است که ما با توجه به استقلال شخصیتی خودمان رفتارهای خوب طرف مقابل را در خودمان درون سازی کنیم و بیشتر به گفته ها ایشان دقت کنیم نه به شخصیت ایشان زیرا شخصیت افراد بر اساس یک موقعیت خاص (والدین ، محیط ، تجارب و...) شکل گرفته و شاید این موقعیت برای هر فردی اتفاق نیافتد. از طرفی معمولا افرادی که از استقلال شخصیتی پایینی برخوردارند و اعتماد به نفس، عزت نفس شان در سطوح بالایی نیست از نظر عاطفی به شخصیت طرف وابسته می شوند نه به آگاهی و اطلاعات بنابراین هر گونه وابستگی باعث آسیب شدیدی به شخصیت خواهد داشت ولی دلبستگی امر پسندیده اید است.

خدا بی نهایت است؛

/ 0 نظر / 15 بازدید